Menu

poprawnaarabska

blog o prawie dla nie-prawników

Wezwanie do zapłaty. Czy zawsze należy zapłacić?

poprawnaarabska.pl

skrzynka_pocztowaDziś kilka słów poświęcę wezwaniom do zapłaty, gdyż zarówno ich zignorowanie, jak i zapłacenie bez zastanowienia, może sprowadzić na was kłopoty. Warto zatem podejść do tematu rozsądnie i zadbać o swoje interesy.

Co to jest wezwanie do zapłaty i kiedy można je otrzymać?

Wezwanie do zapłaty kierowane jest przez wierzyciela do dłużnika w sytuacji, gdy upłynął termin płatności należności, której wezwanie dotyczy. Wierzyciel w ten sposób chce zmobilizować dłużnika do dobrowolnej zapłaty, zanim skieruje sprawę do sądu. Zatem wezwanie możecie otrzymać wtedy, gdy nie dokonacie zapłaty w uzgodnionym terminie. Wezwanie może zostać do was skierowane również w sytuacji, gdy nie spóźniliście się jeszcze z zapłatą. Będzie to miało miejsce wtedy, gdy termin zwrotu należności nie został ustalony wcześniej i jesteście zobowiązani do jej zwrotu dopiero na żądanie, czy inaczej mówiąc na wezwanie.

Jak wygląda wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty powinno zawierać oznaczenie wierzyciela i dłużnika, kwotę którą należy zapłacić, termin w którym należy dokonać płatności oraz sposób zapłaty. Z wezwania powinno wynikać z jakiego powodu wierzyciel żąda zapłaty. Jeżeli w wezwaniu wierzyciel żąda również zapłaty odsetek, powinien wskazać datę, od której odsetki liczy. Często się zdarza, że wierzyciel w wezwaniu informuje dłużnika, iż w razie braku zapłaty skieruje sprawę na drogę sądową, co będzie się wiązało dla dłużnika z dodatkowymi kosztami. Koszty te to opłaty sądowe oraz koszty prowadzenia sprawy przez profesjonalnego pełnomocnika, adwokata lub radcę prawnego, które dłużnik będzie musiał zwrócić wierzycielowi, w razie przegrania sprawy w sądzie.

W jaki sposób wierzyciel powinien doręczyć wezwanie do zapłaty?

Wezwanie powinno być doręczone listem poleconym na adres dłużnika, ewentualnie pocztą kurierską. Każdy inny sposób doręczenia może budzić wątpliwości, ponieważ wierzyciel będzie miał kłopot z udowodnieniem terminu, w którym doręczył wezwanie. Jeżeli wierzyciel wyśle wezwanie na wasz prawidłowy adres, to nawet gdy je zignorujecie i nie odbierzecie i tak nastąpi tzw. skutek doręczenia. Na ten temat już pisałam we wpisie: Poprawny obywatel nie boi się listonosza, czyli sposoby na korespondencję.

Zanim zapłacicie ...

Zanim zapłacicie przede wszystkim porządnie przeczytajcie! Najpierw upewnijcie się, czy na pewno zalegacie z płatnością i czy nie jest ona przedawniona. Często się zdarza, że wysyłane są wezwania na zbyt wysokie kwoty, albo co do których upłynął już termin przedawnienia. Niestety zdarzają się również oszuści, którzy przysyłają wezwania do osób, które nigdy nie były ich dłużnikami licząc, że przez nieuwagę lub z niewiedzy zapłacą żądane kwoty. Dlatego uważnie przeczytajcie wezwanie zanim podejmiecie decyzję o zapłacie. Jeżeli wezwanie budzi wasze wątpliwości zwróćcie się do prawnika po poradę prawną. Na tym etapie będzie ona dla was najbardziej przydatna, gdyż może was uchronić od niepotrzebnych wydatków.

Gdy dług jest bezsporny 

Gdy dług jest bezsporny oczywiście powinien być spłacony. Jeżeli nie macie możliwości na jednorazową zapłatę skontaktujcie się z wierzycielem i poproście o rozłożenie go na raty. Możecie też negocjować odstąpienie przez wierzyciela od żądania odsetek. Jeżeli nie zareagujecie na wezwanie do zapłaty, a wasz wierzyciel zdecyduje się na sprawę sądową i dalej egzekwowanie należności przez komornika wasze obciążenia finansowe wzrosną. Oprócz należności głównej i odsetek poniesiecie dodatkowo koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Czy może się zdarzyć, że wierzyciel nie skieruje do dłużnika wezwania do zapłaty, tylko od razu wystąpi przeciwko niemu do sądu?

Tak. Na przykład jeżeli z umowy pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem będzie wynikało, że dana należność ma być zapłacona bez dodatkowego wezwania. Również w sytuacji, gdy wierzyciel doręczy wam fakturę, w której określi termin i sposób zapłaty, taka faktura traktowana jest jak wezwanie do zapłaty i dodatkowe wezwanie jest zbędne. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że zazwyczaj firmy w przypadku braku zapłaty faktury wysyłają dodatkowe wezwanie do zapłaty dając możliwość uregulowania długu bez postępowania sądowego.

Jaki morał?

Nie panikujcie, gdy otrzymacie wezwanie do zapłaty. Dokładnie przeczytajcie jego treść i rozsądnie podejmijcie decyzję co do jego zapłaty.

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [bert] *.centertel.pl

  Ile się należy za taką poradę?
  Nie dowiedziałem się z niej kompletnie nic!

 • Gość: [troll] *.internetdsl.tpnet.pl

  bezdety, do tego sprzeczna tresc. nie wiem jak oni teraz ucza na tym prawie, ale ktos to pisze takie cos nie moze byc prawnikiem. w kazdym razie szkoda kasy

 • Gość: [asser] *.fra.router.colt.net

  Kiedy przedawnia sie dlug?

 • poprawnaarabska.pl

  Terminów przedawnienia jest wiele w zależności od rodzaju długu. Zasadą jednak jest 3 lata dla roszczeń o świadczenia okresowe (takie, które płacisz regularnie, np. czynsz za mieszkanie, opłata za internet czy telefon, wynagrodzenie za pracę) oraz dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dla pozostałych roszczeń 10 lat.

 • cashbill

  Taka porada jest cenna, jednak cena również jest ważna. Istotne aby nie ujawniać danych osobowych. Po więcej informacji zajrzyj do cashbill.pl/blog/regulacje-prawne/przepisy-rodo-w-handlu-internetowym

 • Gość: [Małgorzata] *.dynamic.chello.pl

  Osobiście polecałbym od razu sprawę konsultować z prawnikami. W dzisiejszych czasach można otrzymać różne dziwne wezwania do zapłaty i nawet ciężko się zorientować które są podstawne.

© poprawnaarabska
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci