Menu

poprawnaarabska

blog o prawie dla nie-prawników

Świąteczna strucla makowa

poprawnaarabska.pl

 

Ciasto drożdżowe, mak i bakalie, czyli kwintesencja Świąt Bożego Narodzenia. W poszukiwaniu inspiracji do świątecznych wypieków znalazłam ciasto, które uwiodło mnie swoim wyglądem i zaciekawiło prostotą wykonania. Pomyślałam, że jest tak piękne, że w razie czego, co nie do smakuje, to do wygląda. 


Moi Drodzy, zapraszam na STRUCLĘ ŚWIĄTECZNĄ!


1. SKŁADNIKI

ciasto drożdżowe: 2 żółtka i jedno całe jajko, 100 gr masła, 40 gr cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, 150 ml mleka, 500 gr mąki pszennej, 30 gr świeżych drożdży, szczypta soli. Ponieważ jest wiele sposobów na ciasto drożdżowe, najlepiej zrobić według przepisu, który się najlepiej zna i lubi. Ja robiłam w Termomix. Ważne żeby ciasto było 

masa makowa: gotowa lub przygotowana samodzielnie z dowolnymi bakaliami, można również dodać masę serową

wskazówka: ciasto najlepiej wyrasta w uchylonym piekarniku nagrzanym do temperatury 50 stopni

2. PRZYGOTOWANIE

 Gdy ciasto wyrośnie należy je podzielić na 4 części i rozwałkować okrągłe placki, o wielkości pasującej do formy, w której będziecie piec. Formę wyłóżcie papierem do pieczenia i połóżcie pierwszy placek. Posmarujcie go warstwą masy makowej. Powtórzcie to z kolejnymi dwoma plackami.

 

 

 

 

Ostatnią warstwę maku przykryjcie ostatnią porcją ciasta. Powstanie przekładaniec a la tort.

 

 

 

 

 

Na środku ciasta odciśnijcie szklanką kółko. Potem do linii, którą zaznaczyliście, podzielcie ciasto na 16 równych części. Najwygodniej jest przekroić najpierw ciasto na pół, później te połówki na pół i tak dalej aż powstanie 16 części.

 

 

 

 

Teraz zaczyna się zabawa! Każde dwa kawałki ciasta musicie wywinąć do środka, trzymając każdy w jednej dłoni. Tak jak byście chcieli narysować dłońmi serce. Gdy końce ciasta się ze sobą spotkają, przyłóżcie je do siebie i lekko dociśnijcie.

 

 

 

Ciasto musi trafić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni, na około 25 minut.

 

I GOTOWE! SMACZNEGO!

© poprawnaarabska
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci