Menu

poprawnaarabska

blog o prawie dla nie-prawników

Pracodawca może rozliczyć pit pracownika

poprawnaarabska.pl

 

 

tax_office

Jeżeli nie chcesz samodzielnie rozliczyć swoich dochodów, może to zrobić za ciebie twój pracodawca. wystarczy, że zgłosisz mu to przed 10 stycznia i skorzystasz z jego pomocy.

 

Aby skorzystać z tej możliwości, powinieneś złożyć przed 10 stycznia swojemu płatnikowi (pracodawcy) oświadczenie PIT-12!

Czy każdy pracownik może zwrócić się do pracodawcy o rozliczenie jego PIT?

Nie każdy. Z takiej formy rozliczenia mogą skorzystać osoby, które w 2014 r. uzyskały dochody tylko u jednego płatnika, czyli u jednego pracodawcy. Jeśli zmieniałeś pracę lub łączyłeś zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będziesz musiał rozliczyć się sam.

W składanym do pracodawcy oświadczeniu musisz napisać, że przez cały rok uzyskiwałeś dochody u jednego pracodawcy i nie będziesz korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia dochodów (np. wspólnego opodatkowania dochodów małżonków).

Jakie obowiązki ma pracodawca?

Po złożeniu przez ciebie oświadczenia, pracodawca jest zobowiązany do obliczenia twojego rocznego podatku na formularzu PIT-40 i przekazania go do końca lutego tobie oraz urzędowi skarbowemu.

Co w sytuacji gdy osiągnąłeś dodatkowe dochody  2014 r.?

Jeżeli rozliczył cię pracodawca, a ty dodatkowo osiągnąłeś przychody np. z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19% lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, będziesz wówczas musiał złożyć odrębne zeznanie przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.

Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie PIT-40 nie pozbawia cię prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia - według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12 zechcesz skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

źródło http://www.mf.gov.pl/

 

© poprawnaarabska
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci