Menu

poprawnaarabska

blog o prawie dla nie-prawników

Poradnik Poprawnego Mikołaja część I. Zakupy na Allegro

poprawnaarabska.pl

mikoajeŚwięta zbliżają się wielkimi krokami i czas poważnie pomyśleć o prezentach. A jak prezenty, to oczywiście zakupy. Warto wiedzieć jak i gdzie kupować, żeby na czas zaopatrzyć się w prezenty i zabezpieczyć się na wypadek, gdyby prezent okazał się jednak nietrafiony.

Dziś moim zdaniem ważny temat, czyli zwrot prezentu zakupionego przez Allegro, bez podania przyczyny. Warto to wiedzieć już na wstępie szaleństw zakupowych, by wybrać takiego sprzedawcę, u którego zwrot będzie możliwy.


Czy można zwrócić prezent kupiony przez Allegro bez podania przyczyny?

Różnie bywa. Zależy od kogo kupiliście prezent i czy go wylicytowaliście, czy też zakupiliście go przy użyciu opcji „Kup teraz”. 
Jeżeli prezent został zakupiony od osoby prywatnej lub został wylicytowany, nie można go zwrócić bez przyczyny, czyli tylko z tego powodu, że nie spodobał się osobie, dla której go kupiliście. 
Jeżeli natomiast kupiliście prezent od przedsiębiorcy, czyli od sprzedawcy „Firma” oraz skorzystaliście z transakcji „Kup teraz”, możecie zwrócić prezent bez podania przyczyn, w terminie 10 dni od dnia jego zakupu, a dokładniej od dnia kiedy go odebraliście. Żeby skutecznie rozwiązać umowę sprzedaży, którą zawarliście ze sprzedawcą za pośrednictwem Allegro, musicie w ciągu tych 10 dni napisać do niego pismo, z którego będzie wynikać, że odstępujecie od umowy sprzedaży, w ramach której kupiliście prezent. Pismo wyślijcie listem poleconym na adres sprzedawcy (liczy się data stempla pocztowego). Jeżeli posługujecie się podpisem elektronicznym, możecie zamiast listu poleconego złożyć oświadczenie w postaci elektronicznej. Pamiętajcie, że w takiej sytuacji sprzedawca nie może żądać od was żadnego „odstępnego” i nie macie wobec niego żadnych zobowiązań. 
Oczywiście, musicie zwrócić sprzedawcy prezent, który od niego kupiliście. Sprzedawca ma natomiast obowiązek zwrócić wam pieniądze, które mu zapłaciliście. Wzajemnych zwrotów powinniście dokonać niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od poinformowania przez was sprzedawcy o odstąpieniu od umowy.

Kto poniesie koszty zwrotu prezentu?

Wy pokrywacie koszt odesłania przedmiotu do sprzedawcy. Sprzedawca natomiast oprócz ceny zwróconego prezentu musi wam zwrócić koszt pierwszej wysyłki.
Czy sprzedawca może nie przyjąć prezentu, który mu odesłaliście?
Oczywiście, że tak i to w wielu różnych przypadkach. Przede wszystkim, gdy przegapicie terminy, o których pisałam. Ponadto jest kilka produktów, które moim zdaniem nadają się na prezenty, a których nie można zwrócić:
 -       produkty szybko psujące się, takie jak żywność,
-        płyty z muzyką i filmami,
-        nośniki z programami komputerowymi bez oryginalnego opakowania,
-        bilety lotnicze,
-        produkty, które zostały wykonane na wasze indywidualne zamówienie.

Czy można zwrócić prezent zakupiony u sprzedawcy zagranicznego?

Niestety nie. W takim przypadku będzie was obowiązywać prawo tego państwa, w którym sprzedawca ma swoją siedzibę. Również w zakresie zwrotu towaru

Czy towar, który chcecie zwrócić musi być oryginalnie opakowany?

Odkąd pamiętam na ten temat krąży wiele mitów, dzięki którym nasze strychy i piwnice są pełne starych pudeł i pudełeczek po telewizorach, odkurzaczach, komputerach i in., które trzymamy na wszelki wypadek. Tymczasem, chcąc zwrócić prezent, nie macie obowiązku zwrotu towaru w oryginalnym opakowaniu. Macie zwrócić prezent w takim opakowaniu, które uniemożliwi jego uszkodzenie, a nie w tym opakowaniu, w którym go otrzymaliście od sprzedawcy. Jest tylko jeden wyjątek: sprzedawca może odmówić przyjęcia płyt z muzyką,  filmami i nośników z programami komputerowymi, jeżeli odeślecie je bez oryginalnych opakowań.

Czy można zwrócić prezent, który był kupiony jako używany?

Można. Możecie zwracać zarówno towary używane, jak i powystawowe, poprezentacyjne, przecenione oraz objęte promocją.
Pamiętajcie jeszcze, że nie możecie zwrócić prezentu bez podania przyczyny, jeżeli dokonaliście zakupu z waszego konta firmowego. Skuteczne będą tylko zwroty prezentów kupionych z kont prywatnych.

Pamiętajcie jeszcze, że nie możecie zwrócić prezentu bez podania przyczyny, jeżeli dokonaliście zakupu z waszego konta firmowego. Skuteczne będą tylko zwroty prezentów kupionych z kont prywatnych.

© poprawnaarabska
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci