Menu

poprawnaarabska

blog o prawie dla nie-prawników

Poradnik Poprawnego Mikołaja. Część III. Zwrot prezentu z Internetu odebranego osobiście w sklepie

poprawnaarabska.pl

HOHHOCzęsto się zdarza, że kupując przez Internet, odbieramy nasz zakup osobiście w „normalnym” sklepie.  

Czy jest to korzystne dla Poprawnych Mikołajów, którzy chcieliby zabezpieczyć sobie tyły i mieć możliwość zwrotu prezentu, gdy nie przypadnie on do gustu obdarowanemu?

 

Jak to zwykle bywa w prawie, odpowiedź brzmi: To zależy!

 

Zależy to od tego, czy rzeczywiście dokonaliście zakupu przez Internet, czy też w ten sposób tylko zmówiliście prezent dla bliskiej wam osoby, a jego zakupu dokonaliście w tradycyjnym sklepie, do którego udaliście się po odbiór prezentu.

 

Jeżeli zakup został dokonany przez Internet, to obowiązują zasady zwrotu towaru zakupionego przez konsumenta od przedsiębiorcy, tj. zwrot w ciągu 10 dni od dnia wydania rzeczy kupującemu (tak jak zwrot rzeczy kupionej przez Allegro z konta firmowego w opcji „kup teraz”, który opisywałam kilka dni temu). W takim przypadku nie ma znaczenia, że skorzystaliście z możliwości odbioru prezentu w sklepie. Jeżeli prezent nie spodoba się, będziecie mogli go zwrócić bez podawania przyczyny.

Inaczej będzie w przypadku, gdy przez Internet jedynie zamówicie prezent, czy mówiąc inaczej, dokonacie jego rezerwacji. W takiej sytuacji do sprzedaży dojdzie dopiero w sklepie tradycyjnym, w którym obejrzycie wybrany prezent. Dopiero, jeżeli prezent wam się spodoba, dokonacie jego zakupu i zapłacicie sprzedawcy. W tym przypadku nie dojdzie do sprzedaży na odległość. Nie będziecie mieć więc możliwości zwrotu towaru na takich zasadach jak zwrot rzeczy zakupionej przez Internet.

 

Jak odróżnić jedną sytuację od drugiej?

 

Przy sprzedaży przez Internet, udając się po odbiór rzeczy do sklepu „w realu”, macie obowiązek odebrać od sprzedawcy to, co kupiliście, ponieważ już wcześniej zawarliście ze sprzedawcą umowę sprzedaży. Natomiast w sytuacji, gdy przez Internet dokonaliście jedynie rezerwacji interesującej was rzeczy, udając się do sklepu po jej odbiór, nie jesteście związani ze sprzedawcą żadną umową i możecie zamówioną rzecz kupić lub nie.

 

Co jest zasadą, a co wyjątkiem?

 

Zasadą jest traktowanie zakupu towaru przez Internet, z opcją jego odbioru ze sklepu, jako sprzedaży na odległość, w przypadku której konsumentowi gwarantuje się możliwość zwrotu towaru w ciągu 10 dni od jego wydania, bez konieczności podawania przyczyny.

Z drugim przypadkiem, czyli złożeniem zamówienia przez Internet, będziecie mieli do czynienia w tych sklepach internetowych, które w regulaminie wyraźnie określiły, że wybór opcji odbioru towaru osobiście w sklepie oznacza, że przez Internet składacie jedynie zamówienie, a do sprzedaży dochodzi dopiero w tradycyjnym sklepie.

 

Jaki z tego morał?

 

Zanim zdecydujecie się na kupno prezentu w sklepie internetowym, poświęćcie chwilę czasu i przeczytajcie regulamin sklepu. Zajmie wam to klika minut, a może uchronić od kłopotów i ułatwić wam życie!

 

 

© poprawnaarabska
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci