Menu

poprawnaarabska

blog o prawie dla nie-prawników

Poradnik Poprawnego Mikołaja. Część II. Zwrot prezentu bez paragonu

poprawnaarabska.pl

Mikoaj_z_workiemCzy brak paragonu przekreśla możliwości zwrotu prezentu zakupionego przez Internet?

 

Jak dobrze wiecie sprzedaży, również dokonanej przez Internet, powinien zawsze towarzyszyć paragon lub faktura. Sprzedawca ma obowiązek wydać wam paragon wraz z rzeczą, którą kupiliście. Czy jednak sprzedawca może odmówić przyjęcia towaru zakupionego przez Internet z tego powodu, że zgubiliście paragon?

 

Otóż nie! Chcąc zwrócić towar nie macie obowiązku wraz z nim odsyłać sprzedawcy paragonu. Wystarczy, że będziecie mieli jakikolwiek dowód, z którego będzie wynikało, że zwracany towar kupiliście u tego sprzedawcy.

 

Jaki to może być dowód zakupu?

 

Takim dowodem może być każdy dokument, z którego wynika, co i od kogo kupiliście i jaką cenę zapłaciliście. Na przykład:

-        wyciąg z rachunku bankowego,

-        potwierdzenie płatności karta płatniczą,

-        kopia przekazu pocztowego, potwierdzającego przesłanie środków pieniężnych.

 

Jednak, żeby z takich dowodów skutecznie skorzystać, należy poprawnie wpisać „tytuł” przelewu. Zwróćcie na to szczególną uwagę i nie wpisujcie czegokolwiek, tylko porządnie opiszcie, za co i komu płacicie.

 

Dowodem może być również wiadomość e-mail, w której potwierdzono dokonanie sprzedaży.

 

Pamiętajcie jeszcze, że zawsze macie prawo żądać od sprzedawcy, żeby wydał wam pisemne potwierdzenie zakupu towaru, w którym będzie określone co kupiliście, w jakiej ilości i za jaką cenę. Takie potwierdzenie jest również dowodem zakupu.

 

Oczywiście może się zdarzyć, że czytając regulamin sklepu internetowego, w którym kupiliście prezent natkniecie się na zapis: "Do reklamowanego lub zwracanego produktu konieczne jest dołączenie paragonu". Nie przejmujcie się, taki zapis jest nieważny i nawet, jeżeli sprzedawca umieścił go w regulaminie, to nie jest on dla was wiążący.

 

Podsumowując, żeby oddać nieudany prezent nie musicie przechowywać paragonu. Gdy nie macie paragonu, aby zwrócić prezent, musicie innym dokumentem udowodnić, że kupiliście go od sprzedawcy, któremu chcecie go zwrócić. Taki dokument należy wysłać do sprzedawcy wraz ze zwrotem prezentu. 

 

 

© poprawnaarabska
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci