Menu

poprawnaarabska

blog o prawie dla nie-prawników

Poprawny pies chodzi na smyczy

poprawnaarabska.pl

dziewczyna_z_psemCodziennie rano chodzimy z Diną na spacer wzdłuż Trasy Łazienkowskiej. Spotykamy wiele psiaków i ich właścicieli, rowerzystów i pieszych zazwyczaj spieszących się do pracy lub szkoły. Bardzo trudno pogodzić to towarzystwo na jednym chodniku i kawałku trawnika. Ja mam przede wszystkim problem z właścicielkami mini piesków porywających je z przestrachem w ramiona na widok mojego GROŹNEGO, WIELKIEGO PSA (!).

Stąd zrodziło się pytanie: czy Dina jest skazana na ciągłe uwiązanie na smyczy i jakie tak na prawdę mam obowiązki jako właściciel psa. Czego mogę wymagać od innych właścicieli psów?

Smycz, kaganiec i kontrola = poprawny spacer?

Gdybyśmy chcieli bardzo rygorystycznie podchodzić do tematu w większości miast nasze psy powinny być wyprowadzane na smyczy. Wprawdzie ustawodawca podchodzi do sprawy dosyć ogólnie i zobowiązuje właścicieli psów jedynie do kontrolowania ich zachowań i oznaczenia zwierzaków w taki sposób, żeby można było zidentyfikować ich właściciela, jednak zasady wyprowadzania psów na spacer są ustalane szczegółowo przez tzw. akty prawa miejscowego, zazwyczaj regulaminy utrzymania porządku i czystości. Regulaminy takie są uchwalane przez Rady Miasta i można je znaleźć na stronach internetowych poszczególnych miast. 

 Pies stołeczny zawsze na uwięzi

 W Warszawie psy powinny być wyprowadzane na smyczy, a zwierzęta agresywne lub mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia, również w kagańcach i pod opieką osób dorosłych, które zapewnią sprawowanie nad nimi kontroli. Dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz na obszarach oznaczonych jako wybiegi dla psów, pod warunkiem zapewnienia przez właściciela lub opiekuna pełnej kontroli zachowania psa. Zakazuje się wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na tereny placów gier i zabaw dla dzieci. Warto również pamiętać o zabraniu smyczy i kagańca dla swojego pupila, gdy planujemy podróż komunikacją miejską, gdyż zwierzak może zostać nie wpuszczony do pojazdu nie tylko bez smyczy, ale również bez kagańca. Może się to zdarzyć bez względu na rasę, wielkość czy charakter psa. Również zanim wybierzecie się z psem do obiektów sportowych czy centrów handlowych, warto sprawdzić, czy są to miejsca przyjazne dla czworonogów. Niestety często psy nie są tam mile widzianymi gośćmi i po prostu nie będziecie mogli wejść w psim towarzystwie. Co wtedy zrobić? Wybrać inne miejsce, ponieważ nie ma możliwości zmuszenia właściciela, czy zarządcy obiektu, żeby zgodził się na obecność psiaka. Warto przestrzegać tych zasad, gdyż regulaminy obiektów sportowych, czy zasad poruszania się komunikacją miejską mogą przewidywać kary finansowe za nie przestrzeganie ich zasad. 

Poprawny pies w lesie

 Poprawny pies w lesie również na smyczy, nie ma dyskusji. W tej sprawie ustawodawca jest precyzyjny – grzywna lub nagana dla każdego, kto puszcza luzem psa w lesie, poza przypadkiem gdy pies bierze udział w polowaniu. Dlaczego tak jest? Otóż dla dobra psa i jego właściciela, gdyż biegający pies w lesie może spotkać na swojej drodze dzikie zwierzęta, np. dziki. Konsekwencje takiego spotkania mogą być bardzo nieprzyjemne zarówno dla psa jak i właściciela. Lepiej nie ryzykować.

 Pozdrawiamy z Dinką i życzymy udanych spacerów nie tylko na smyczy ;-)

 

© poprawnaarabska
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci